Son Yayınlar

Dört Yılın Sonunda


Sevgili Takipçiler,

Bundan tam dört yıl önce bir Leonardo da Vinci eseri üzerine yazdığım oldukça kısa bir inceleme yazısı ile başladı her şey. Bugün dört yılın sonunda sanat tarihinin 600 yıllık kısmını kapsayan, 5 ana dönemden, onlarca farklı akımdan tam 211 eser incelemiş olmanın sevinci ve gururu içindeyim.

Sanata dair gördüklerimi, okuduklarımı, ilgi duyduklarımı yazıya dökmek üzere yola çıktığımda bu kadar uzun bir vadeyi hiç düşünmemiştim. En başta iki yılllık kesintisiz bir projeydi aklımdaki. Her hafta bir yayın yapacaktım, yeni bir eser incelemesiyle. İki yılın sonuna sağ salim ulaştığımda bırakmak çok zor geldi, üçüncü seneyi bekledim. Üçüncü senenin sonunda ise dördüncüyü... 4 yıl gerçekten uzun bir periyottu, ve o zaman artık bu "küçük" sanat projem sonlanabilirdi. Son derece de kararlıydım üstelik.

Fakat, şimdi dört yılı tamamlamışken hala vazgeçemediğimi fark ediyorum. Hani derler ya "bu benim bebeğim gibi"; klişe ama, hissettiklerim bundan farksız, bırakırsam yetim kalacakmış gibi geliyor.

Öte yandan, sanata dair o kadar güzellik var ki hayran olunacak, takdir edilecek, incelenecek, paylaşılacak... Ve takipçilerimden aldığım mesajlar beni öylesine mutlu ediyor ki, bu güzellikleri insanlara ulaştırabildiğim için gurur ve mutluluk doluyorum... Bu durumda bırakmak nasıl mümkün olabilir?

Geri dönüp baktığımda Sanata Başla!'nın yıllar süren serüveninin beni bir blog yazarından bambaşka boyutlara taşıdığını görüyorum. Üçüncü yılın sonunda blogdan doğan Sanata Başla! Resim Analizi Atölyesi beni yıllardır ulaşmak istediğim sanatsever kitle ile buluşturdu. Son bir yıldır hem Rönesans, hem de Barok-Rokoko üzerine atölyeler yapıyorum. Siz takipçilerle ve sanata aşık insanlarla yüzyüze görüşebiliyorum artık. Bildiklerimi anlatıyorum, fikirler paylaşıyoruz, öğretiyorum, katılımcılardan öğreniyorum... İçimdeki sanat tutkusunu doyurmak, onu paylaştıkça büyütmekten büyük kıvanç duyuyorum.

Bu noktada bir süre hedefim yok. Elimden geldiğince aksatmadan bloga yazmayı ve onu canlı tutmayı planlıyorum. Maalesef her hafta düzenli yayın yapma şansım olmayabilir. Ama bir yandan gelecek projelerle sizleri heveslendirmek isterim: İngilizce sanat blogu, video blog gibi. Umarım bu yeni projeler de zamanla Resim Analizi Atölyeleri gibi blogdan çıkıp büyüyüp gelişen yeni projelere dönüşür.

Bu sefer uzun analizler, istatistikler yok mesajımda. Yalnızca teşekkür ederek bitireceğim. Blogumu okuduğunuz, yorumlar ilettiğiniz, atölyelerime katıldığınız ve birer sanat aşığı olduğunuz için... Her birinize ayrı ayrı müteşekkirim. 

Hayat güzellikleri hakkıyla değerlendirebilmek için çok kısa, o yüzden karşınıza çıkan her güzelliği doya doya inceleyin ve takdir edin...

Sanat adına kesişen yollarda karşılaşmak dileğiyle

Özgün Yılmazok

15 yorum:

Avni dedi ki...

Emeğiniz için çok teşekkürler, ellerine sağlık.

Adsız dedi ki...

Benim ve öğrencilerim için sürekli ve güvenilir bir sanat kaynağı oldunuz, teşekkürü bir borç bilirim. Saygılarımla.

Özgün Y. dedi ki...

Takdiriniz için çok teşekkür ederim. Sanatsever insanlara ulaşmak benim için çok değerli. Takibe devam!

Playful Penguin dedi ki...

Bırakmayın lütfen. Ben daha yeni başladım, geriden gelip yakalamayı umuyorum. Şu an "San Romano Savaşında"yım.

Unknown dedi ki...

Harika bir blok. Elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Sayenizde çok şey öğrendim. Ve sanat bende ayrı bir merak konusu haline geldi. Çok teşekkürler. Emeğiniz için..

Ayşe Hasret Dizdar dedi ki...

Harika bir blok. Elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Sayenizde çok şey öğrendim. Ve sanat bende ayrı bir merak konusu haline geldi. Çok teşekkürler. Emeğiniz için..

bahar keskinoğlu dedi ki...

yeni takip etmeye başladım, sayenizde bir resme nasıl bakılması gerektiğini öğrendim,çok teşekkürler...

Özgün Y. dedi ki...

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sanata olan ilginize katkıda bulunabiliyorsam ne mutlu bana. Sizler gibi takipçilerin mesajları ve ilgisi ile devam ediyorum. Takipte kalın! Selamlar

angels_demos dedi ki...

Lutfen devam et :)

angels_demos dedi ki...

Lutfen devam et :)

Unknown dedi ki...

Blogunuzdan geç haberim oldu ama iyi ki haberim olmuş :) yazdıklarınızı keyifle okuyorum artık resimler daha anlamlı. Devam edecek olmanıza çok mutlu oldum umarım kararınızda kalırsınız.

Esra Bayrak dedi ki...

Emeğinize sağlık..Yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum siteyi.Her şey mükemmel..Daha da iyi olacağına inanıyorum...Bir yandan kursa da devam ediyorum ama blogunuz çalışmalarımda en büyük destek.Artık bir resime bakarken dönemini ,sanatçısını tahmin edebilmenin ve en önemlisi bir resime bakarken benim anladığım değil resimin anlatmak istediğinin ne olduğunu kavramak açıkçası çok hoşuma gidiyor.Kısaca resime DOLU bakabiliyorum artık..Destekleriniz için tekrar teşekkürler...Kolay gelsin

Özgün Y. dedi ki...

Esra Hanım, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Çok incesiniz. Size katkıda bulunabildiysem ne mutlu bana. Lütfen takibe devam... Selamlar

Cemil Baykal dedi ki...

Çok teşekkürler.Sizden çok yararlandım ve yararlanmaya devam ediyorum.

Adsız dedi ki...

Blogunuz harika, çok güzel yazılar, zevkle takip ediyorum, devam etmeniz dileğimle

Sanata Başla! / Start Art! Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri caracterdesign tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates